Blog

ecoChmura, czyli Cloud Computing w ochronie środowiska

ecoChmura, czyli Cloud Computing w ochronie środowiska
ecoChmura, czyli Cloud Computing w ochronie środowiska

Poprzednie wpisy przybliżyły zalety migracji w chmurę Google kładąc nacisk głównie na aspekty ekonomiczne i związane z bezpieczeństwem dokumentów. Przechowując dane swojej firmy w chmurze nie tylko zwiększasz efektywność pracy i redukujesz koszty utrzymania serwerów, systemów operacyjnych, baz danych, usług czy aktualizacji wersji, ale także chronisz środowisko naturalne.

Jak to możliwe? Przede wszystkim Cloud Computing pozwala lepiej zarządzać zużyciem energii, przez co zmniejsza emisję dwutlenku węgla.

Przykładowo: zapotrzebowanie na energię elektryczną serwerowni nawet niewielkiej, 10 osobowej firmy waha się w przedziale od 8500 do 9000 kWh rocznie. Samo zasilanie i chłodzenie serwerów stanowi ok. 30{9ddb6e07ceb22b243e55c1316d0a90c577f076d03922ea8988637097512dda15} tej sumy. Ta sama firma „pracując w chmurze” zmniejsza roczne zapotrzebowanie na energię do ok. 150 kWh! Jest to możliwe, dzięki temu, że na każdym z serwerów w ośrodku Cloud Computing pracują setki użytkowników systemu.

Łatwo zauważyć, że różnica rocznego zużycia energii pomiędzy obiema możliwościami wynosi ponad 8000 kWh. Taka ilość energii pozwala na roczne oświetlenie 5 gospodarstw domowych, czy przejechania 50 000 km samochodem elektrycznym. W przykładowej firmie migracja w chmurę powoduje zmniejszenie emisji gazu CO2 o blisko 6500 kg! Do tego dochodzi dość oczywisty aspekt ekonomiczny – im mniej prądu zużywamy, tym mniej wydajemy.

Większym firmom chmura pozwala obniżyć emisję dwutlenku węgla jeszcze bardziej, m.in. poprzez wykorzystanie energooszczędnych serwerów i ekologicznych źródeł energii. Pozytywny wpływ na środowisko potwierdzają wyniki projektu badawczego UE na temat serwerów w chmurze (Eurocloud Server Project), które dowodzą, że korzystanie z Cloud Computing pozwala na obniżenie zużycia energii przez firmę nawet o 90 proc.

Innym sposobem ochrony środowiska, który umożliwia „praca w chmurzę” jest wprowadzenie telepracy, np. poprzez wideokonferencje. Dzięki ograniczeniu wyjazdów służbowych, każdy ze zmotoryzowanych pracowników może samodzielnie zmniejszyć emisję gazu CO2 oraz emisje spalin. Średnia emisja dwutlenku węgla w samochodzie to ok. 200 g/km. Przyjmując do obliczeń miesięczny dystans 1000 km (a przecież niektórzy pracownicy – na przykład zarządu firmy – często pokonują miesięcznie kilkanaście razy większy dystans), otrzymuje się roczne ograniczenie emisji CO2 przez pracownika na poziomie 2400 kg. Tele- i wideokonferencje oprócz ochrony środowiska pozwalają też na efektywniejsze zarządzanie czasu, bez długich podróży i oczekiwania na spotkanie.

Migracja w chmurę pozwala też zredukować ilość używanego papieru. Dzięki możliwości udostępnienia jednego dokumentu wielu osobom, nie ma konieczności jego wielokrotnego drukowania lub kserowania. Nie potrzebne są także papierowe kopie zapasowe ważnych dokumentów – wystarczy je zeskanować i umieścić w chmurze, żeby mieć do nich dostęp w każdym miejscu i czasie, bez ryzyka ich utraty. Pozwala to na zaoszczędzenie na kosztach wynajmu powierzchni biurowej pod archiwa.

Podsumowując: Cloud Computing to nie tylko większe bezpieczeństwo, czy niższe koszty, ale również lepsza efektywność i przyjazne dla środowiska rozwiązanie chroniące zasoby naturalne. W czasach zwiększających się cen energii Green IT staje się coraz bardziej istotnym elementem strategii biznesowej, nie tylko ze względu na troskę o środowisko, ale przede wszystkim ponieważ niesie ze sobą realne korzyści finansowe.

Error: Contact form not found.





    Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji w polityce prywatności.


    *Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

      Opisz procesy, które chcesz zdigitalizować.







      Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji: https://e-msi.pl/polityka-prywatnosci


      * Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe