Blog

Q-Doręczenia, czym są i jak z nich korzystać?

q-doręczenia co to jest

Większość z Was słyszała już o e-Doręczeniach, nowym standardzie potwierdzającym przekazywanie korespondencji do organów władzy publicznej, w tym administracji samorządowej. Standard jest analogiczny do tradycyjnych listów poleconych.Niektórzy z Was mogli też już słyszeć o Q-Doręczeniach, jednak nie jest to jeszcze rozpowszechniony temat. Czym są Q-Doręczenia? Kogo będą obowiązywać?Q-Doręczenia również są zarejestrowanymi doręczeniami korespondencji. Jest to rodzaj potwierdzenia elektronicznego listu poleconego, który umożliwia komunikację zarówno z firmami, jak i osobami fizycznymi. Dostawcą Q-Doreczeń, podobnie jak w przypadku e-Doręczeń jest obecnie Poczta Polska.

W czym Q-Doręczenia różnią się od e-Doręczeń?

E-Doręczenia umożliwiają komunikację z podmiotami publicznymi, a Q-Doręczenia rozszerzają tę funkcjonalność o komunikację z podmiotami niepublicznymi, takimi jak osoby fizyczne i firmy.

Q-Doręczenia to kwalifikowana usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego, podobnie jak e-Doręczenia. Obie usługi umożliwiają elektroniczną korespondencję będącą elektronicznym odpowiednikiem fizycznego przekazania listu poleconego. Obie gwarantują precyzyjny czas nadania, a odbiór nadawanej przez nie korespondencji posiada kwalifikowany znacznik czasu. Usługi zapewniają również potwierdzenie tożsamości odbiorcy przez uwierzytelnienie za pomocą środków identyfikacji elektronicznej, takich jak profil zaufany, e-dowód czy aplikacja mObywatel.

Q-Doręczenia są nową dodatkową usługą skierowaną do podmiotów niepublicznych, takich jak firmy, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, adwokaci oraz osoby fizyczne w komunikacji między sobą.

Jak rozpocząć korzystanie z Q-doręczeń?

Proces aktywacji Q-Doręczeń obejmuje założenie Adresu Doręczeń Elektronicznych (ADE) poprzez złożenie wniosku o nadanie go ministrowi odpowiedzialnemu za informatyzację.

Jest to możliwe poprzez stronę internetową gov.pl. 

 1. Po utworzeniu konta na rządowym portalu, należy aktywować publiczną skrzynkę doręczeń (SD). 
 2. Następnie w panelu usług dodatkowych aktywować Q-Doręczenia. 
 3. Po zaakceptowaniu regulaminu, otwieramy Skrzynkę Doręczeń Kwalifikowanym (SDK).

Od tego momentu możemy korzystać z usługi Q-doręczeń i prowadzić elektroniczną komunikację z innymi posiadaczami Adresów Doręczeń Elektronicznych (ADE).

Wysyłanie i otrzymywanie Q-doręczeń

 1. Po wysłaniu wiadomości podmiotowi posiadającemu Adresów Doręczeń Elektronicznych,  otrzymuje on powiadomienie o nowej przesyłce na wskazany adres e-mail. 
 2. Po uwierzytelnieniu w Skrzynce Doręczeń Kwalifikowanych (SDK), w zakładce powiadomienia, w folderze „Odebrane” oczekuje na adresata wiadomość do akceptacji lub odrzucenia.
 3. W przypadku akceptacji, wiadomość pojawia się w zakładce „przesyłki”, gdzie można zapoznać się z korespondencją i jej załącznikami.

Q-doręczenia + JobRouter

W sytuacji wysyłania i otrzymywania sporej ilości korespondencji  korzystanie z systemu Poczty Polskiej i monitorowanie oficjalnej skrzynki odbiorczej staje się problematyczne, warto sięgnąć po alternatywne rozwiązanie.

e-MSI oferuje możliwość zsynchronizowania wewnętrznych systemów IT firmy z systemem Poczty Polskiej poprzez wdrożenie systemu JobRouter.
JobRouter zapewnia integrację z rządowym systemem i monitoruje oficjalne skrzynki odbiorcze zarówno w przypadku e-Doręczeń, jak i Q-Doręczeń.

Przeczytaj na temat możliwości integracji Twojej firmy z Systemem e-Doręczenia


Wszystkie nowe wiadomości i powiadomienia w skrzynkach wywołują proces w systemie JobRouter, dzięki czemu pracownicy firm nie muszą logować się do zewnętrznego systemu, a e-Doręczenia i Q-Doręcenia poprzez procesy realizowane w systemie JobRouter stają się częścią środowiska, z którego firma korzysta na co dzień.

Aby dowiedzieć się więcej na temat integracji Q-Doręczeń z systemami IT  Twojej firmy, zachęcamy do kontaktu poprzez formularz lub mailowo: oferty@e-msi.pl

Error: Contact form not found.

  Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji w polityce prywatności.


  *Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

   Opisz procesy, które chcesz zdigitalizować.   Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji: https://e-msi.pl/polityka-prywatnosci


   * Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe