Integracja systemów IT

Integracja systemów IT to aktualnie standard w przedsiębiorstwach. Aby zapewnić firmie maksymalną płynność i wydajność, przeważnie trzeba korzystać z wielu rozwiązań informatycznych jednocześnie. Oprogramowanie może być wykorzystywane m.in. do obsługi produkcji, księgowości, fakturowania czy analizy klientów. To jednak zaledwie część możliwych zastosowań. Integracja systemów pozwala zawrzeć wszystkie z tych funkcji w jednym pakiecie, co przekłada się na znacznie większą sprawność codziennie wykonywanych zadań. Jak powinna wyglądać integracja IT w firmie, kiedy zainwestować w takie rozwiązania i co warto wiedzieć na ten temat?

Integracja systemów w przedsiębiorstwie – co to jest?

Integracja systemów w przedsiębiorstwie to proces, który polega na ujednoliceniu poszczególnych rozwiązań informatycznych. W ramach tego typu czynności wdrażane są zaawansowane narzędzia, umożliwiające bezproblemowe współdziałanie różnych programów. W tym celu konieczne jest odpowiednie przygotowanie – m.in. opracowanie skutecznego systemu eksportu danych.

Integracja IT często obejmuje również budowę chmur hybrydowych oraz wirtualizację sieci i rozwiązań sprzętowo-programowych. Dzięki temu zarówno oprogramowanie, jak i urządzenia obecne w firmie mogą wzajemnie wykorzystywać swoje zasoby w efektywny sposób. Takie rozwiązanie wiąże się z ogromną liczbą korzyści dla użytkowników końcowych. Spójność bazy, płynność i kontynuacja procesów, większa wygoda użytkowania oraz minimalizacja kosztów to tylko niektóre z nich. Integracja systemów IT pozwala znacząco skrócić czas potrzebny na realizację poszczególnych zadań. W efekcie można liczyć na wzrost produktywności, co bezpośrednio przekłada się na korzyści finansowe dla przedsiębiorstwa.

Metody integracji systemów IT

Istnieją różne metody integracji systemów IT. Poniżej przedstawione są cztery najczęściej z nich stosowane.

Każda z  metod  ma swoje zalety i wady. Wybór odpowiedniej z nich zależy od konkretnych potrzeb organizacji, takich jak poziom integracji, wydajność, koszty i zarządzanie danymi.

Kiedy warto zainwestować w integrację systemów IT?

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie takich procesów – to opłacalna inwestycja, która może się szybko zwrócić. Na takie rozwiązanie powinna zdecydować się każda firma korzystająca z kilku systemów informatycznych podczas realizacji codziennych zadań. Mimo że zazwyczaj będą to rozwiązania o bardzo różnej funkcjonalności, ich połączenie może znacznie usprawnić pracę i dostarczyć wiele cennych, niezauważonych wcześniej danych. Wdrożenie integracji IT umożliwi sprawną wymianę informacji pomiędzy wykorzystywanymi narzędziami informatycznymi. To z kolei wiąże się z minimalizacją ryzyka pomyłek czy braku kompatybilności, a także z większą oszczędnością czasu, np. podczas aktualizacji danych. W zintegrowanym systemie tego typu czynności mogą być wykonywane w ramach jednego procesu.

Usprawnienie komunikacji pomiędzy poszczególnymi działami firmami, większa płynność procesów, wzrost wydajności realizacji zadań oraz minimalizacja kosztów – to najważniejsze argumenty przemawiające za tym, że integracja systemów IT naprawdę się opłaca. Przedsiębiorstwa, które już zdecydowały się na tę decyzję, podkreślają liczne korzyści wynikające z takiego podejścia. Na integrację warto zdecydować się zawsze wtedy, gdy w firmie wdrażany jest nowy system informatyczny.

Na czym polega integracja systemów IT?

Integracja systemów IT nie jest prostym zadaniem. Konieczne jest przede wszystkim dopasowanie do siebie poszczególnych elementów systemów informatycznych tak, aby mogły one bezproblemowo ze sobą współpracować i dostarczać użytkownikom kluczowe informacje. W ramach integracji wykorzystuje się rozwiązania takie jak wirtualizacja, chmura danych czy interfejsy API. Co istotne, obecnie większość dostępnych na rynku systemów informatycznych zapewnia możliwość integracji. Czasami jednak konieczne będzie wprowadzenie pewnych modyfikacji w kodzie programu. Stopień trudności, szybkość i koszty będą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania i rozbudowania poszczególnych narzędzi.

Jakie integracje IT są wdrażane najczęściej?

Integracja IT może przebiegać zupełnie inaczej w zależności od indywidualnych potrzeb firmy, a także charakteru i specyfiki zadań przedsiębiorstwa. Wśród najczęściej wykonywanych integracji znajduje się m.in.:

Error: Contact form not found.

  Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji w polityce prywatności.


  *Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

   Opisz procesy, które chcesz zdigitalizować.   Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji: https://e-msi.pl/polityka-prywatnosci


   * Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

   Error: Contact form not found.

    Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji w polityce prywatności.


    *Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

     Opisz procesy, które chcesz zdigitalizować.     Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji: https://e-msi.pl/polityka-prywatnosci


     * Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe