Integracja systemów IT

Rozwój każdego przedsiębiorstwa od momentu jego powstania wygląda podobnie w jego początkowej fazie. Gdy jednak organizacja jest już na tyle dojrzała, że zaczyna wspierać się rozwiązaniami IT zaczyna on odzwierciedlać jej specyfikę.

Jednym z pierwszych systemów jaki implementuje się w organizacji jest system finansowo-księgowy lub ERP. Trudno wyobrazić sobie firmę, która od pewnego momentu mogłaby funkcjonować z zewnętrzną księgowością. Kolejne kroki w zakresie informatyzacji są jednak bardzo różne. W zależności od branży wybierane są dedykowane rozwiązania, czasem tworzone wewnętrznie, czasem przez dostawców z zewnątrz. Rozwiązania CRM, Call-Center, HR czy MRP stanowią ważny element realizujący kluczowe dla przedsiębiorstwa zagadnienia.

Rzadko kiedy zdarza się jednak aby systemy te komunikowały ze sobą, pozostawiając przepływ informacji w rękach pracowników wspomaganych pakietem Office. Doprowadza to do sytuacji, w której wysoce efektywne systemy uzależnione są od krążących po organizacji zestawień w Excelu, szablonów Word i wiadomości e-mail.

Pomijając czas jaki poświęcany jest na przepisywanie tych informacji pomiędzy mailami, raportami i systemami na ścieżce tej powstają zwykłe błędy, których konsekwencje odczuwane są w wyniku finansowym a w niektórych branżach również odpowiedzialności przedsiębiorstwa.

Integracja tych systemów nigdy nie jest rzeczą łatwą. Prawidłowo przeprowadzona daje jednak odczuwalne korzyści zarówno w najprostszych procesach jak i tych kluczowych dla organizacji.

Najczęściej wdrażane integracje w takich przypadkach to:

  • Wymiana informacji pomiędzy ERP a CRM: informacje o zawartej umowie, płatnościach, reklamacjach.
  • Przepływ dokumentu z procesu akceptacji do ERP: wprowadzenie faktury wraz z dekretacją do bufora księgowego
  • Raportowanie w czasie rzeczywistym i projektowanie przepływów finansowych: połączenie raportu z systemu księgowego z procesem akceptacji daje obraz uwzględniający koszty które nie zostały jeszcze zaksięgowane.
  • Połączenie systemu rejestracji czasu pracy (RCP) z systemem rozliczeniowym

 

Dowiedz się więcej :
Workflow, System BPM
Jak zwiększyć efektywność firmy?
Obieg Dokumentów w Firmie
Jaki system wybrać?
Obieg Faktur
Jak zautomatyzować obsługę faktur kosztowych?
Invoice Data Recognition
Wykorzystanie technologi OCR. Uczący się system do rozczytywania faktur.
Anonimizacja Dokumentów
Automatyzacja anonimizacji i wymazywania danych wrażliwychCzym jeszcze się zajmujemy?
Systemy IT
Zleć stworzenie systemu stworzonego na miarę indywidualnych potrzeb
Strony WWW
Przekaż stworzenie strony www w ręce ekspertów
Aplikacje Mobilne
Udostępnij swoje usług lub produky większej liczbie klientów

Możliwość komentowania jest wyłączona.