Automatyczna windykacja – dlaczego warto?
Automatyzacja zadań i optymalizacja procesów w firmie jest możliwa dzięki nowoczesnym narzędziom – jednym z nich jest automatyczna windykacja. Dzięki niej zadania związane z egzekwowaniem należności przebiegają sprawniej, a ich efektywność wzrasta. Przedsiębiorca może szybko porozumieć się z dłużnikiem i osiągnąć swój cel, jakim jest zakończenie procesu windykacyjnego. Korzyści odczuwają także pracownicy, którzy do tej pory musieli każdorazowo odpowiadać na powtarzające się pytania. Przygotowaliśmy krótki poradnik, a w nim przybliżamy zasady działania i korzyści, jakie niesie za sobą omawiane rozwiązanie. Odpowiadamy, co to jest automatyczna windykacja i czy warto zdecydować się na wdrożenie tego narzędzia!
Na czym polega automatyczna windykacja?
Automatyczna windykacja jest narzędziem, które pozwala skutecznie egzekwować należności od kontrahentów spóźniających się z płatnościami. Polega na wysyłaniu powiadomień z przypomnieniem o zbliżającym się terminie płatności przy pomocy różnych kanałów komunikacji (m.in. połączenia głosowe, SMSy).
Celem takich działań jest szybkie i polubowne odzyskanie zobowiązań i zapewnienie płynności finansowej firmy. Dłużnicy z różnych powodów nie dokonują zapłaty, niektórzy sami mają trudności z pozyskaniem pieniędzy, a inni zapominają lub gubią dokumenty. W każdej z tych sytuacji automatyczna windykacja przypomina im o nadchodzącym terminie i kwocie długu.
Jak działa automatyczna windykacja e-MSI?
Mamy świadomość, że każda organizacja funkcjonuje na innych zasadach. Dlatego tworząc narzędzie, jakim jest automatyczna windykacja, przygotowaliśmy dla użytkowników możliwości personalizacji i wyboru konkretnych funkcji. Dzięki temu każdy przedsiębiorca otrzymuje rozwiązanie dopasowane do jego indywidualnych wymagań. Celem tego jest uzyskanie możliwie najwyższej efektywności.
Elastyczny program pozwala m.in. wysyłać i otrzymywać wezwania do zapłaty oraz potwierdzać doręczenie takich wiadomości. Ponadto istnieje opcja automatycznego zapisywania informacji w historii, aby móc powrócić do nich w dowolnym momencie. Czy warto wdrożyć automatyczną windykację w swojej firmie? Przygotowaliśmy spis najważniejszych korzyści, jakie niesie za sobą wykorzystanie tego narzędzia w codziennej pracy.
Jakie korzyści przynosi automatyczna windykacja?
Wiedząc dokładnie, co to jest automatyczna windykacja, łatwiej jest podjąć świadomą decyzję dotyczącą słuszności jej wdrożenia w konkretnej organizacji. Jeśli w Twojej firmie egzekwowanie należności jest jednym z procesów, które mogłyby przebiegać sprawniej i efektywniej – warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Wśród najistotniejszych korzyści, jakie niesie za sobą to narzędzie, warto wymienić:
- wyższą skuteczność w odzyskiwaniu należności,
- oszczędność czasu i możliwość skupienia się na innych wyzwaniach,
- mniejsze ryzyko popełniania błędów,
- zwiększony nadzór.
Jeśli wciąż masz wątpliwości, czy warto wdrożyć system automatycznej windykacji, zwróć uwagę, że wyższa efektywność w egzekwowaniu zobowiązań ma znaczenie dla płynności finansowej Twojej firmy. Po pierwsze zwiększy się ściągalność należności, a po drugie odciążeni pracownicy będą mogli zaangażować się w bardziej skomplikowane procesy windykacyjne. Automatyczna windykacja to także korzyść dla dłużników, którzy szybciej będą uzyskiwać informacje dotyczące kwot i obowiązujących terminów.
Czy warto wdrożyć to rozwiązanie w swojej firmie?
Automatyzacja zadań w przedsiębiorstwie pozwala zoptymalizować wiele procesów, a tym samym może wpłynąć pozytywnie na wynik finansowy firmy. Choć w niektórych wymagających sprawach obecność człowieka może okazać się niezbędna do prawidłowego przeprowadzenie procedury windykacyjnej, to w prostych sprawach (a stanowią one większość), automatyczna windykacja okazuje się zupełnie wystarczająca. Czy warto zatem zdecydować się na takie rozwiązanie?
Na wdrożenie tego narzędzia zdecydowało się już wielu przedsiębiorców, a ich liczba nieustannie się powiększa. Osiągnęli swój cel, jakim było uproszczenie i usprawnienie czasochłonnego procesu windykacyjnego, a co więcej wzrost efektywności i zwiększenie wydajności pracowników.