Blog

Jak sprawnie przejść w chmurę i zacząć oszczędzać

Jak sprawnie przejść w chmurę i zacząć oszczędzać
Jak sprawnie przejść w chmurę i zacząć oszczędzać

We wrześniu 2012 roku Komisja Europejska przyjęła strategię na rzecz wykorzystania potencjału chmury obliczeniowej w Europie mającą na celu zwiększenie wykorzystania chmury obliczeniowej w gospodarce. Według sporządzonego raportu  przewiduje się, że przychody cloud computing mają osiągnąć 160 miliardów euro do 2020 roku i stworzą 2,5 miliona miejsc pracy – przede wszystkim w nowych małych i średnich przedsiębiorstwach. Szacowane oszczędności w wydatkach na IT, które ma zapewnić migracja w chmurę to 15 -20{9ddb6e07ceb22b243e55c1316d0a90c577f076d03922ea8988637097512dda15}! Jak to możliwe?

Oszczędności

Otóż migracja w chmurę w praktyce oznacza optymalizację kosztów. Dostawcy usług w chmurze dostarczają za pośrednictwem wspólnej platformy i narzędzi IT, różne usługi online. Dzięki temu firmy korzystające z chmury nie muszą inwestować w sprzęt, oprogramowanie, serwery czy licencje, ani w miejsce do ich przechowywania.
Dostawcy przeprowadzają także regularne aktualizacje oraz konserwacje, dzięki czemu firmy bez dodatkowych kosztów otrzymują np. nowe funkcje do aplikacji czy aktualizacje programów zabezpieczających. Umożliwia to obniżenie kosztów zarówno inwestycyjnych jaki i eksploatacyjnych. Co więcej, wydatki uboczne takie jak koszty zużycia energii elektrycznej czy wynajmu dodatkowej przestrzeni biurowej na sprzęt, również ulegają zmniejszeniu.

Dostawcy usług w chmurze dają wybór między kilkoma opcjami – sami możemy zdecydować (uwzględniając specyfikę firmy, rozłożenie zapotrzebowania i kosztów między różnymi działami, itp.) czy interesuje nas wykupienie miesięcznego abonamentu, czy raczej opłata zależna od zużycia.

Inne korzyści

Przede wszystkim wydajność

Dzięki przejściu w chmurę możemy w łatwy sposób zwiększyć wydajność firmy, przede wszystkim przez optymalizację zasobów ludzkich w IT –   dzięki zaoszczędzeniu czasu dotychczasowo przeznaczonego na podstawowe funkcje obsługi, aktualizacji czy konfiguracji. Pozwala to pracownikom IT skupić się przede wszystkim na projektach istotnych dla naszej firmy. Co więcej zyski z inwestycji nie będą już wydawane na kolejne wersje oprogramowania, które stają się szybko nieaktualne.
Dodatkowo chmura znacznie ułatwia pracę zdalną, poprzez udostępnienie pracownikom potrzebnych dokumentów oraz umożliwienie korzystania z tych samych narzędzi i procesów organizacyjnych w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu.

Szybkość i dostępność

Wszystkie potrzebne dokumenty są dostępne z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Umożliwia to firmą szybszą reakcje i lepsze zarządzanie przy nagłych zmianach.
Praca w chmurze jest po prostu szybsza, co zwiększa konkurencyjność firmy i daje nam pewność podejmowania działań na czas.

Ochrona środowiska

Temat szeroko poruszony w wpisie ecoChmura, czyli Cloud Computing w ochronie środowiska. Za pomocą chmury ograniczamy zużycie energii elektrycznej i sprzętu biurowego, co przekłada się na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Warto pamiętać, że jest to oficjalne wymaganie stawiane przedsiębiorstwom przez Komisję Europejską. Troska o środowisko pomaga też w budowie pozytywnego wizerunku w oczach klientów.

Jak odpowiednio przygotować firmę do migracji w chmurę?

Firmy, które zdecydowały się na korzystanie z chmury obliczeniowej potwierdzają zmniejszenie kosztów i oszczędność czasy. Żeby w pełni wykorzystać możliwości cloud computing oraz zapewnić swojej firmie jak największe oszczędności i najwyższy wzrost wydajności, należy się dobrze przygotować do przeniesienia w chmurę.

1. Pierwszym zadaniem jest przeprowadzenie szczegółowej analizy wymagań operacyjnych i technicznych, na których można modelować wdrożenie chmury.

2. Następnie przeprowadzić rozeznanie dotyczące dostępnych rozwiązań dla różnych scenariuszy rozwoju firmy.

3. Kolejnym krokiem jest stworzenie wstępnej wyceny dla wymaganych przez nas usług.

4. Należy też przyjrzeć się kwestii bezpieczeństwa i ochrony danych –  kwestii bezpieczeństwa, ochrony danych oraz zgodności w wymaganiami lokalizacji zdalnego serwera.

5. Ostatnim krokiem jest wybór formy a raportowania i płatności najbardziej odpowiadający firmie, aby właściwie zarządzać usługą.

Podejmując kluczowe decyzje dla firmy często na siłę trzymamy się starych rozwiązań. Obawa przed zmianami jest rzeczą naturalną, mimo to coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na przejście w chmurę. Jest to proste rozwiązanie, które nie tylko zmniejsza koszty, ale też poprawia efektywność, zwiększa bezpieczeństwo, a na dodatek jest przyjazne dla środowiska – na pewno warto je rozważyć.

Error: Contact form not found.

    Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji w polityce prywatności. *Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

      Opisz procesy, które chcesz zdigitalizować.
      Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji: https://e-msi.pl/polityka-prywatnosci * Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe