Krajowy System e-Faktur jest już aktywny i używany przez wiele firm, zarówno w środowisku testowym, jak i produkcyjnym. Mimo przesunięcia terminu obowiązkowości, KSeF pozostaje nieuniknionym elementem przyszłości fakturowania w Polsce.
Nowe terminy wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur:
1 lutego 2026 – KSeF stanie się obowiązkowy dla podmiotów z roczną wartością sprzedaży przekraczającą 200 mln zł.
1 kwietnia 2026 – System obejmie wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od wielkości ich obrotów.
Zapoznaj się z modułem e-MSI KSeF Hub, który zapewnia dwustronną komunikację z KSeF i optymalizuje obieg dokumentów kosztowych oraz wystawianie faktur i przygotuj swoją firmę na KSeF.
Wdrożenie KSeF oznacza obowiązek obsługi dodatkowego zewnętrznego systemu przez firmy, co w przypadku kilkuset faktur miesięcznie wymaga dodatkowego nakładu pracy i czasu. Aby zoptymalizować proces obsługi faktur w organizacji należy zintegrować wewnętrzną strukturę firmy z KSeF.
Należy przygotować się na to, że każdy z wykorzystywanych przez firmę systemów sprzedażowych musi zostać zintegrowany z KSeF. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę to, że KSeF nie obsługuje załączników do faktur i nie wszystkie faktury będą przechodziły przez rządowy system.
W JobRouter możliwe jest zebranie w jednym archiwum zarówno faktur otrzymywanych w formie PDF, EDI, wersji papierowej oraz faktur elektronicznych ustrukturyzowanych, w tym pochodzących z Krajowego Systemu e-Faktur. System JobRouter umożliwia ich automatyczne pobieranie z serwerów Ministerstwa Finansów oraz podgląd faktury w formie przyjaznej dla akceptującego.
JobRouter i KSeF Hub by e-MSI pomogą dostosować Krajowy System e-Faktur do struktury i potrzeb Twojej firmy
1 stycznia 2022 weszły w życie istotne zmiany w zakresie e-usług administracji. Zmiany miały na celu ułatwić i przyspieszyć rozliczenia między firmami oraz identyfikację oszustw podatkowych przez nasz rząd.
Krajowy Systeme-Faktur (KSeF) służy podatnikom do wystawiania, otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych.
Według rządowego planu, Krajowy System e-Faktur (KSeF) miał zostać wdrożony1 października 2021 roku, termin został jednak przesunięty na 1 styczeń 2022.
Używanie systemu z początku jest dobrowolne. Jakkolwiek Unia Europejska zgodziła się na odstępstwo od dyrektywy VAT, pozwalając na wprowadzenie obowiązku korzystania z systemu KSeF od 1 stycznia 2024 roku.
Wprowadzenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur będzie miało wpływ na szybkość w wykrywaniu nieprawidłowości i oszustw w rozliczaniu podatków VAT przez Urząd Skarbowy.
Definicją faktury ustrukturyzowanej jest faktura o ujednoliconym wzorze wystawiona w systemie KSeF. Struktura eFaktury może zostać pobrana ze strony Ministerstwa Finansów, tutaj.
Szukając zachęt do korzystania z systemu, zaproponowano pierwszym podatnikom, którzy zdecydują się korzystać z systemu KSeF po jego wdrożeniu, skrócenie terminu zwrotu podatku VAT z 60 do 40 dni.
Użytkownik systemu KSeF będzie miał pewność, że faktura, którą wysłał, została dostarczona, dzięki konieczności potwierdzania otrzymania dokumentu w aplikacji, lub systemie do poboru faktur korzystającego z API.
System eliminuje również potrzeby wystawiania duplikatów faktur, ponieważ dokumenty wystawione w Krajowym Systemie e-Faktur nie mogą zaginąć, lub ulegnąć zniszczeniu. W związku z tym system zwolnił firmy korzystające z KSeF z obowiązku przechowywania faktur i ich archiwizacji, ponieważ wszystkie dokumenty są przechowywane w systemie Ministerstwa Finansów przez 10 lat od końca roku, w którym zostały wystawione.
Zmiany obejmują dotychczas obowiązujące ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.; dalej: VATU), ustawę z 16 listopada 2016 roku o Krajowej Administracji Skarbowej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 505 ze zm.) oraz ustawę o ordynacji podatkowej z 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.; dalej: OrdPU).
Ponadto, wystawienie faktury ustrukturyzowanej w Krajowym Systemie e-Faktur, wymaga zgody odbiorcy. Do wystawienia faktury może zostać upoważniona konkretna osoba lub podmiot, np. firma księgowa. Faktury ustrukturyzowane mogą być również wystawiane za pomocą zintegrowanych przez API systemów.
Nadchodzące zmiany oznaczają nie lada wyzwanie dla przedsiębiorców. Małe firmy, które nie korzystają z wewnętrznych systemów, będą mogą skorzystać z rozwiązania webowego dostarczonego przez rząd. Przedsiębiorstwa korzystające z systemów finansowo-księgowych oraz systemów służących do wystawiania i procesowania faktur, muszą dostosować je do nowych regulacji.
Przy obsłudze dużej ilości faktur, zalecamy korzystanie z systemu wewnętrznego, dopasowanego również do innych procesów firmy. Dzięki temu, nadchodzące zmiany w regulacjach nie utrudnią, a nawet ułatwią procesowanie faktur.
Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące faktur elektronicznych ustrukturyzowanych, Krajowego Systemu e-Faktur lub chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej o integracji z JobRouter – zapraszamy do komentowania, lub bezpośredniego kontaktu mailowego na oferty@e-msi.pl
Możliwości wdrożenia JobRouter jest więcej. Porozmawiaj z zespołem naszych ekspertów i dowiedź się jak możemy Ci pomóc.
Error: Contact form not found.