Blog

Systemy informatyczne opanowują świat, ale platformy low-code – mogą opanować systemy

systemy informatyczne

Marc Andreesen w artykule dla magazynu Wall Street Journal z  2011 roku, stwierdził, że „systemy informatyczne opanowują świat”. 

Zgodnie z jego punktem widzenia  oprogramowanie stało się nowym silnikiem kreowania wartości.

„Moja własna teoria jest taka, że jesteśmy pośrodku dramatycznego i szerokiego technologicznego i ekonomicznego przestawienia, w którym firmy tworzące oprogramowanie są gotowe przejąć duże sektory gospodarki,” powiedział Andreesen.

W swoim opracowaniu Marc Andreesen wyszczególnił różne przykłady, w których cyfrowe korporacje, takie jak Netflix, Amazon, Apple czy Spotify, osiągnęły dominującą pozycję napędzaną poprzez produkty cyfrowe. Andreesen zdefiniował oprogramowanie raczej w sposób luźny, twierdząc, że firmy, które używają oprogramowania w handlu cyfrowymi zasobami lub drastycznie rozwijają wykorzystywanie danych i automatyzację, są nowymi zwycięzcami.

Andreesen miał rację. Silnie ucyfrowione firmy dominują i pochłaniają świat. Chociaż, jego analiza jest skupiona na dużych firmach odnoszących znaczące sukcesy, które wykorzystują oprogramowanie w skali przemysłowej, będące produktem elitarnych zespołów projektowych oraz nawarstwienia złożonych systemów.

Aktualnie wchodzimy w nową erę, w której oprogramowanie będzie dalej „pochłaniało” świat, ale w znacznie szerszej i bardziej rozpowszechnionej formie. Cyfrowe sukcesy odniosą nie tylko najbardziej znane marki, czy największe firmy. Przekonamy się, że prawie w każdym biznesie użycie oprogramowania wystrzeli – aby zwiększyć efektywność, dostarczyć nową świadomość i rozwinąć automatyzację.

Odpowiedzią na oprogramowanie tworzone tylko przez elitarne zespoły projektowe stały się platformy low-code (niskokodowe) oraz no-code (bez kodu).

Większość oprogramowania, o którym wspomina Andreesen, zostanie skonsumowana poprzez metody niskokodowe.

W skrócie, jeśli systemy informatyczne pochłaniają świat, to platformy low-code pochłaniają systemy.

Przyjrzymy się dokładnie temu zagadnieniu  wyjaśnijmy dlaczego tak się dzieje.

Podstawy platformy low-code

Platforma low-code czyni proces tworzenia aplikacji znacznie prostszym. Należy pamiętać, że w obecnych czasach nowoczesne systemy low-code stają się podstawowym modelem inteligentnego zastosowania podstawowych koncepcji informatyki.

Jeśli jesteś od jakiegoś czasu w świecie systemów dla przedsiębiorstw, wiesz, że pomysł uproszczenia developowania kodu, który ogarnia świat tworzenia oprogramowania, nie jest nowy. 

Języki specyficzne dla danej dziedziny to jedna z form tej idei. SAP stworzył ABAP a SalesForce – Apex jako specyficzne dla branży języki – w celu ułatwienia programowania i oddzielenia ich od zasadniczych szczegółów implementacyjnych. Cofając się kilka lat do tyłu, podobnie wyglądała sprawa z językami czwartej generacji. Idąc dalej, możemy wskazać na RPG firmy IBM, jako pewna forma platformy niskokodowej.

Low code, w prostych słowach, to zdolność do budowania i automatyzacji aplikacji danego typu bardzo szybko. Platformy no-code to możliwość dostosowania aplikacji wyłącznie poprzez wyklikanie konfiguracji.

„Kod” w znaczeniu platformy „low code” jest kluczem do zrozumienia jej mocy. W przeciwieństwie do tradycyjnych języków wysokiego poziomu, takich jak Java, Python czy C++, w których możesz zakodować praktycznie wszystko co chcesz, w środowisku low-code, kod istnieje tylko po to, aby zapewnić zdolność dostosowania aplikacji określonego typu do specyficznych, indywidualnych potrzeb.

„Low” (niski) w tym określeniu sugeruje, że ilość pisanego kodu w celu adaptacji aplikacji powinna być niewielka w porównaniu do kodu potrzebnego do implementacji aplikacji w znaczeniu języków wysokiego poziomu. Słowo „low” oznacza również prostotę, dużo łatwiej używać metod niskokodowych low-code.

Określenie „określonego typu” w definicji jest również istotne. Środowiska projektowe low-code nie są zbudowane do wszystkiego. Środowiska projektowe low-code bazują na konkretnych rodzajach aplikacji i dostarczają cegiełek, które wykonują większość pracy w celu wdrożenia tego typu aplikacji.

Po utworzeniu aplikacji na platformach low-code można je zmieniać i dostosowywać do stale zmieniających się wymagań szybciej niż w językach wysokopoziomowych.

Aplikacje niskokodowe również wymagają mniej prac serwisowych i konserwacyjnych, a to oznacza mniejsze zapotrzebowanie na zasoby techniczne. Nowoczesne aplikacje low-code stworzone przy użyciu platform od firm jak JobRouter są sprawdzone w skali korporacyjnej, pod względem skalowalności, niezawodności i wydajności.

To jest kompromis. Aplikacje niskokodowe są skoncentrowane na tworzeniu konkretnych rodzajów aplikacji. Kiedy platforma niskokodowa odpowiada Twoim wymaganiom, wtedy dużo większa liczba osób może uczestniczyć w tworzeniu, utrzymaniu i rozwijaniu aplikacji. Oto skąd się bierze duży sukces, temat, do którego wrócimy za moment.

Ekspansja usług tworzy dźwignię

Platformy projektowe typu low-code są dużo bardziej odpowiednie i wydajne niż kiedykolwiek wcześniej, ze względu na to, że żyjemy w świecie pełnym abstrakcji i usług. Platformy niskokodowe pozwalają nam na dostęp do usług i tworzenie nowych aplikacji przy znacznie mniejszych nakładach.

Najbardziej zaawansowane środowiska projektowe typu low-code posiadają pełen zakres możliwości potrzebnych do tworzenia korporacyjnych aplikacji. Na przykład, większość platform projektowych low-code posiada uproszczony sposób definiowania doświadczenia użytkownika. To abstrakcyjne pojęcie jest następnie renderowane do interfejsów użytkownika, które są dostarczane na liczne urządzenia.

Na nowoczesnej platformie niskokodowej, programista może definiować doświadczenia użytkownika (UX) poprzez zastosowanie abstrakcji po czym uruchomić są na komputerach, na tabletach, oraz na urządzeniach mobilnych bez żadnego dodatkowego wysiłku. Aplikacje niskokodowe muszą żyć z mocą abstrakcji, które dostarcza platforma. To jest koszt, ale w miarę dojrzewania platform, ten koszt staje się coraz niższy.

Zbiór abstrakcji dla UX, danych i automatyzacji procesów jest rozszerzony poprzez różnorodne typy komponentów aplikacji do zarządzania sprawami, zarządzania wersjami, kolaboracji i tak dalej. Platforma niskokodowa również wyróżnia się w aranżacji usług z wielu systemów, aby dodać wyższy poziom automatyzacji i przenieść kontrolę nad procesami na wyższy poziom.

Teraz narzędzia SaaS (oprogramowanie-jako-usługa) stały się powszechne i mają dostęp do API, istnieje więc szeroki wachlarz możliwości. Nawet małe czy średniej wielkości firmy mają dużo aplikacji SaaS, które zachowują się jak systemy ewidencji i wykonują kluczowe funkcje transakcji, takie jak akceptowanie czy wykonywanie płatności.

Platformy low-code uwalniają moc wszystkich tych usług przy o wiele mniejszym wysiłku niż podejście wysokopoziomowe.

Bardzo rozbudowany wachlarz usług również poszerza zestaw dostępnych danych. Aplikacje niskokodowe mogą mieć dostęp i mogą filtrować te dane aby wykonać dużo bardziej szczegółowe modele aktywności biznesowej, które mogą być fundamentem lepszej analityki i zwiększonej automatyzacji.

Dla pewnych funkcji, metody low-code są również używane do tworzenia usług, które mogą być użyte przez platformę lub przez zewnętrzne systemy czy zewnętrznych użytkowników. Metody wysokopoziomowe mogą zawsze być użyte aby utworzyć nowe usługi, które mogą być podłączone do środowisk niskokodowych.

Platformy projektowe low-code stale się rozwijają. Eksploracja procesów, modelowanie sztucznej inteligencji AI i uczenie maszynowe (ML), oraz nowe formy gromadzenia danych, jak bazy danych dokumentowe – coraz szerzej pojawiają się w platformach low-code.

Z upływem czasu, platformy projektowe low-code będą jeszcze bardziej potężne.

Supermoce platform niskokodowych: większa produktywność

Fakt, że kodowanie jest prostsze ma głęboki wpływ na produktywność. Konkretnie, platformy low-code:

  • Zwiększają liczbę osób, które mogą programować. To jest twierdzenie, które należy ostrożnie założyć. Platforma low-code nie oznacza, że teraz każdy może tworzyć zaawansowane oprogramowanie. Jednakże, oznacza, że osoby, które nigdy nie mogły stworzyć aplikacji wysokopoziomowych – mogą pisać proste niskokodowe programy i te programy mogą być bardzo pomocne.
  • Zwiększają produktywność zaawansowanych programistów. Programiści używający platform niskokodowych mogą zrobić więcej, niż gdyby używali wysokopoziomowych metod dla rozmaitych rodzajów aplikacji, ponieważ skupiają się głównie na zaawansowanych, dedykowanych funkcjonalnościach.
  • Zmniejszony ciężar utrzymania. Oprogramowanie niskokodowe, generalnie jest łatwiejsze w utrzymaniu na przestrzeni czasu, niż oprogramowanie wysokiego poziomu, ponieważ większość tych złożoności jest zarządzana przez platformę. Uproszczone aplikacje drastycznie zmniejszają zapotrzebowanie techniczne.
  • Lepsze doświadczenia użytkownika i satysfakcja. Standardy i zasady designu wymuszone przez platformy low-code zapobiegają wielu błędom i dostarczają przyjemne doświadczenie jak również sprawiają, że aplikacje automatycznie działają na telefonie, tablecie, lub na komputerze – bez modyfikacji.
  • Lepszy TCO i ROI. Wszystkie te ulepszenia produktywności prowadzą do lepszego wskaźnika TCO i ROI dla aplikacji niskokodowych.

Teraz, kiedy funkcjonalności aplikacji na platformach low-code stały się jeszcze bardziej zaawansowane, aplikacje niskokodowe coraz bardziej są zarządzane nie jak proste, pomocnicze mikroaplikacje, ale podobnie jak kluczowe dla organizacji systemy. Podobnie jak inne zasoby oprogramowania, są tworzone z zestawami testów i technikami zarządzania kodem źródłowym, oraz zaawansowanym logowaniem operacyjnym i monitorowaniem. Mówiąc inaczej, aplikacje low-code stały się prawdziwym oprogramowaniem, nie są tylko oddziałowymi zabawkami. Ta dojrzałość ma już uznanie, coraz więcej i więcej deweloperów i korporacji będzie rozważało platformy low-code dla swoich corowych aplikacji.

Platformy low-code pochłoną platformy wysokopoziomowe

Ekonomia stojąca za platformami low-code będzie jedną z głównych sił napędzających ich adopcję. Rozwój platform low-code pochłonie oprogramowanie, ponieważ będzie to efektywny kosztowo sposób tworzenia aplikacji, które potrzebuje świat.

Osoby potrzebujące aplikacji spotkają się z następującymi możliwościami:

  • Development systemu – tworzenie z metodami wysokopoziomowymi
  • Zakup gotowego produktu, jeżeli istnieje
  • Tworzenie na platformie niskokodowej
  • Zakup produktu, który został stworzony na platformie niskokodowej

Trudność tworzenia wysokopoziomowego i brak dopasowania dla wielu produktów będzie skłaniał ludzi do metod niskokodowych. Wiele z platform low-code już teraz pojawia się z dużą liczbą gotowych komponentów i szablonów do przyspieszenia wdrożenia.

W miarę dojrzewania platform programistycznych low-code i wzrostu liczby usług, low-code rozwiązuje o wiele więcej problemów. Platformy low-code zwiększają pulę osób, które mogą je rozwiązać.

Liczba nowych komponentów i technik dostępnych na platformach low-code, takie jak eksploracja procesów (process mining), sztuczna inteligencja (AI), uczenie maszynowe (ML) i wiele innych, wymienionych wyżej, stale się zwiększa. Platformy low-code staną się bezpieczną i niskokosztową drogą do eksperymentowania z nową technologią.

Używanie low-code to kompromis. Deweloperzy akceptują limity środowiska, wierząc, że uproszczone metody programistyczne wciąż pozwolą im na tworzenie aplikacji, których potrzebują. Systemy low-code mogą zrobić wiele więcej, niż mogły zrobić w przeszłości. Low-code pochłonie oprogramowanie, ponieważ kompromis staje się coraz mniej bolesny, w miarę jak systemy low-code stają się bardziej funkcjonalne.

Error: Contact form not found.





    Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji w polityce prywatności.


    *Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

      Opisz procesy, które chcesz zdigitalizować.







      Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji: https://e-msi.pl/polityka-prywatnosci


      * Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe