Dlaczego platformy low-code są przyszłością firm takich jak Twoja?
Wyobraź sobie, że chcesz zautomatyzować procesy w swojej firmie. Nie masz jednak pojęcia o programowaniu. Co gorsza, żaden z Twoich pracowników również go nie ma. Na szczęście istnieją platformy low-code, a dzięki nim każdy może dziś tworzyć, modyfikować i rozwijać aplikacje wykonujące tego rodzaju zadania.
Czym jest low-code?
Low-code to nowatorskie podejście do programowania aplikacji. Innowacja polega na tym, że programowanie takie może wykonać nawet zupełny… laik. Ktoś, kto nigdy nie miał do czynienia z branżą IT. Zamiast pisać długie linijki niezrozumiałego kodu, klika się w elementy rozmieszczone na ekranie lub używa się techniki „przeciągnij i upuść”.
Co właściwie może zyskać Twoja firma za pomocą rozwiązań niskokodowych? O tym piszemy poniżej.
1) Low-code pomoże Twojej firmie poradzić sobie z brakiem specjalistów IT
Pandemia i spowodowane nią zamknięcie całych społeczeństw w domach przyspieszyły transformację cyfrową. Firmy, które do tej pory żyły bardziej w świecie offline, zaczęły niemalże z dnia na dzień hurtowo przenosić się do internetu.
Dla specjalistów IT oznaczało to jedno: jeszcze więcej pracy. Rozwiązaniem problemu rosnącego popytu na ich usługi oraz spadającej podaży pracowników z tej branży stały się platformy low-code (niskokodowe).
2) Low-code pozwali Ci szybciej dostarczać wartość klientom
Zanim powstały rozwiązania niskokodowe, współpraca między działem IT a „biznesową” częścią przedsiębiorstwa bywała najeżona trudnościami natury komunikacyjnej.
Programiści nie rozumieli, jakich narzędzi potrzebuje zleceniodawca, a zleceniodawca nie potrafił wytłumaczyć, czego oczekuje od zespołu IT.
Tymczasem platformy niskokodowe umożliwiają szybkie tworzenie rozwiązań informatycznych, również tych wysoce niestandardowych. Co więcej, narzędzia low-code sprawiają, że zespoły biznesowe oraz informatyczne w Twojej firmie mogą kreatywnie współdziałać i łatwiej dzielić się pomysłami.
Znika bowiem wspomniana wcześniej bariera językowa między ludźmi zajmującymi się np. marketingiem – a programistami. Dzięki temu Twoja firma może dostarczać wartość klientom szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.
3) Low-code przyspieszy procesy w Twojej firmie
Low-code pozwala uniknąć długich cykli rozwoju oprogramowania. To idealne rozwiązanie dla tych zespołów, które muszą błyskawicznie reagować na pojawiające się zmiany na rynku oraz na zapotrzebowanie zgłaszane przez klientów.
Czasami okazuje się, że na przykład dana aplikacja albo jakaś funkcjonalność – zwyczajnie nie istnieje, nie można jej ani kupić, ani ściągnąć z internetu. W takich przypadkach low-code pozwala szybko i skutecznie wyratować firmę z opresji.
4) Low-code przygotuje Cię na nieprzewidywalną przyszłość
Rozwiązanie low-code są zorientowane na przyszłość i otwarte na rozwój. W tej branży trwa nieustający wyścig zbrojeń. Stale pojawiają się nowe rozwiązania, które jeszcze bardziej ułatwiają pracę osobom niezwiązanym z programowaniem.
Producenci przymierzają się do połączenia low-code np. z machine learning, czyli z częścią świata sztucznej inteligencji. Ten dynamiczny rozwój sprawia, że firmy, które już teraz korzystają z platform low-code, mogą ze spokojem przygotowywać się na nieprzewidywalną przyszłość.
5) Low-code wyzwoli potencjał drzemiący w Twoim zespole
Zasada jest prosta: im bardziej wyrafinowane funkcje i narzędzia dostarczą programiści, tym bardziej spektakularne stanie się to, co wyjdzie potem spod rąk użytkowników nietechnicznych. Dlatego pojawienie się platform low-code już teraz wywołuje coś na kształt pełzającej rewolucji.
Dysponując zaawansowanymi narzędziami, Twój zespół będzie mógł wznieść się na wyżyny kreatywności. W efekcie, będzie w stanie maksymalnie skutecznie rozwiązywać problemy Twoich klientów.
6) Low-code obniży koszty działalności Twojej firmy
Tworzenie aplikacji biznesowych w tradycyjny sposób oznacza konieczność głębszego sięgnięcia do firmowej kasy. Dlatego na tego typu inwestycje decydują się firmy dysponujące wysokim budżetem, wymagające wysoce spersonalizowanego oprogramowania.
Platformy low-code opierają się na odmiennej filozofii działania. Tutaj płaci się za dostęp do określonej usługi. Nie trzeba zatem wydawać firmowych środków na całościowy rozwój aplikacji, od początku do końca. Sytuację tę najlepiej ilustruje kolokwialne stwierdzenie: „nie musisz kupować całego browaru, żeby napić się piwa”.
7) Low-code uwolni Twoją kreatywność
W przypadku platform low-code tworzenie złożonych rozwiązań jest dostępne dla każdego, kto tylko dysponuje niewielkim zestawem narzędzi już z nią zintegrowanych.
Wystarczy podstawowa umiejętność obsługi prostych funkcji typu „przeciągnij i upuść”, by zaprojektować profesjonalną aplikację automatyzującą funkcjonowanie wszystkich działów firmy.
8) Platforma low-code w Twojej firmie?
Wyobraź sobie zautomatyzowany system do zarządzania przepływem zadań, dokumentów i danych, który działa według precyzyjnie ustalonych przez Ciebie reguł.
Według przejrzystej instrukcji, którą samodzielnie zaprogramowałeś, choć nie masz najmniejszego pojęcia o kodowaniu.
Koniec z tysiącami forwardowanych maili.
Koniec z tonami kartek kserowanego papieru.
Koniec z arkuszami kalkulacyjnymi, których nikt nie rozumie.
Chcesz dowiedzieć się więcej?