Blog

Elektroniczny obieg dokumentów w firmie. Co na to prawo?

Elektroniczny obieg dokumentów w firmie. Co na to prawo?

Przechowywanie dokumentacji firmowej w określony ustawowo sposób jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Przepisy regulujące sposób archiwizowania dokumentów przez firmy są coraz bardziej przyjazne dla osób prowadzących biznes. Bieżąca legislacja ma na uwadze cyfrowy postęp i dąży do poziomu nowoczesności kompatybilnego z panującą erą digitalizacji.

DOKUMENTY ELEKTRONICZNE

Prawo umożliwia przechowywanie coraz większej ilości dokumentów w formie elektronicznej. Wprowadzane są nowe ustawy pozwalające na elektronizację pism i druków z kolejnych kategorii.

Dla sprawnego funkcjonowania firmy istotna jest możliwość wprowadzania nowoczesnych form działalności.

Przedsiębiorstwa mogą w formie elektronicznej archiwizować:

  • osobowe akta pracownicze
  • księgi rachunkowe lub podatkowe
  • dowody księgowe – faktury
  • kopie dokumentów kasowych
  • dokumentacja inwentaryzacyjna
  • sprawozdania finansowe
  • listy płac
  • dokumenty kadrowe – wnioski, dokumenty rekrutacyjne
  • systemy ocen, awansów, nagród
  • delegacje
  • dokumentacja lekarska – zwolnienia, zaświadczenia

Przechowywanie elektroniczne możliwe jest także w przypadku wszystkich kopii dokumentów powstałych oryginalnie w tej formie.

OPŁACALNA INWESTYCJA

Świadomy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z konieczności podjęcia kroków prowadzących do unowocześniania firmy poprzez elektronizację przeprowadzanych w niej procesów.

Na rynku dostępne są narzędzia oraz infrastruktury dla małych i dużych przedsiębiorstw. Profesjonalna obsługa wirtualnych archiwów, postępowań i systemów pozwala firmom rozwijać się w tempie dostosowanym do wymagań nowoczesnego świata cyfrowego biznesu.

Digitalizacja przedsiębiorstwa przy współpracy ze specjalistyczną firmą obsługującą tego typu procesy gwarantuje poprawne wprowadzenie zmian, mające na względzie spełnienie określonych warunków prawnych, technicznych, czy infrastrukturalnych. Zaświadczone jest również adekwatne zabezpieczenie przed utratą, zniszczeniem, a nawet zgubieniem czy kradzieżą dokumentów.

RACJONALNE DOPASOWANIE

Konsultacja z profesjonalnym doradcą może okazać się rozstrzygająca. Wspólne ustalenie wymagań i potrzeb oraz uwzględnienie planów biznesowych przedsiębiorstwa pozwala na zawodowe dopasowanie odpowiedniego narzędzia do wirtualnej obsługi firmy.

PRZYSZŁOŚĆ

Z rozpoczęciem 2019 roku w życie weszła kolejna ustawa regulujące kwestie elektronicznego prowadzenia dokumentacji w firmach. Z czasem regulacji uprawnień ułatwiających digitalizację biznesów będzie coraz więcej. Ministerstwo Cyfryzacji tworzy i powołuje do działania dalsze ordynacje. Z kolei Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pracuje nad uruchomieniem specjalnej platformy do obiegu faktur elektronicznych.

Zautomatyzowanie procesów przechowywania i obiegu dokumentów doprowadzi do obniżenia kosztów, eliminacji błędów, przyspieszenia procesów, ułatwienia prowadzenia przedsiębiorstwa.

Zmieniające się prawo ma na celu ułatwić firmom dostosowanie się do wymagań cyfrowego świata i ekspresowo rozwijającej się gospodarki globalnej. Ma być motorem napędowym do śmiałego wdrażania koncepcji przemysłu 4.0 i cyfrowych technologii w gospodarce, które są przyszłością świata biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Error: Contact form not found.

  Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji w polityce prywatności.


  *Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

   Opisz procesy, które chcesz zdigitalizować.   Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji: https://e-msi.pl/polityka-prywatnosci


   * Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe