wtorek,9 Marzec 2021

Czym są platformy low code i z czego wynika ich popularność?

low code

Low code odnosi się do techniki tworzenia aplikacji biznesowych, bez konieczności programowania ich od podstaw. Jest to odpowiedź na zwiększające się diametralnie potrzeby dzisiejszego świata przy jednoczesnym deficycie programistów. Low code pozwala tworzyć aplikacje i inne rozwiązania programistyczne za pomocą wcześniej skonstruowanych modeli, szablonów, oraz grafik, odpowiadającym krokom w procesach, które są w większości “wyklikiwane”, czyli tworzone za pomocą drag-and-drop (przeciągnij i upuść).

Do programowania low-code służą platformy automatyzacji (Digital Automation Platforms), nazywane również DAP. Tworzone na platformach rozwiązania mogą być integrowane ze sobą również w sposób low code.

Łatwość tworzenia rozwiązań i ich wdrażania wewnątrz przedsiębiorstwa, bez potrzeby pośrednictwa firm zewnętrznych czy rozbudowanych działów programistycznych, nasuwa pytanie — czy ścieżka. jaką podąża rozwój technologii BPM (Business Process Management), może wkrótce zmniejszyć dotychczas wysokie zapotrzebowanie na ekspertów w zakresie programowania?

Dlaczego low code jest tak atrakcyjne dla firm?

Automatyzacja procesów jest koniecznością już nie tylko w dużych i firmach, każda organizacja nastawiona na rozwój musi w dzisiejszych czasach rozwijać się bardzo dynamicznie w zakresie rozwiązań informatycznych i automatyzacji wewnętrznych procesów. Posiadanie w firmie zespołu ekspertów w zakresie programowania, którzy mogliby tworzyć i rozwijać rozwiązania obejmujące automatyzację wszystkich procesów w firmie, jest zupełnie nieopłacalne. Zarówno finansowe utrzymanie takiego zespołu jest zbyt drogie, jak i czas, który musiałby on poświęcić na tworzenie takich rozwiązań, jest zbyt długi.

Inwestycja w gotowe, w pełni kastomizowalne rozwiązanie, jest sensowniejszą opcją. Takie rozwiązanie jest tworzone przez firmę zewnętrzną i zazwyczaj przetestowane już przez wiele innych firm. Jednak problemem często jest dopasowanie takiego rozwiązania do specyfiki firmy. Jeśli w tym obszarze nie mamy wątpliwości, następnym pytaniem jest: czy możliwe będzie, a jeśli tak, ile będzie kosztowało wprowadzenie zmian do wdrożonego systemu? Jako że procesy zmieniają się wraz z rozwojem firmy i pojawiają się potrzeby tworzenia nowych, należy również odpowiedzieć sobie pytanie, czy istnieją możliwości integracji procesów w systemie i integracja całego systemu z innymi rozwiązaniami IT?

Kolejną opcją, którą automatyzujące procesy przedsiębiorstwo powinno rozważyć, jest DAP. Platforma, która po wdrożeniu będzie pełniła taką samą funkcję jak opisane powyżej gotowe rozwiązanie. Jakkolwiek, platforma zagwarantuje również elastyczność w edycji i tworzeniu nowych procesów, przez osobę z podstawowymi umiejętnościami programowania. Low code jak sama nazwa mówi, wymaga bardzo mało kodu dzięki intuicyjności platformy, w jaką dane low code jest wintegrowane.

Dla przedsiębiorstw oznacza to, że nie muszą szukać i utrzymywać zespołu ekspertów w zakresie programowania, nie muszą również obawiać się, że wdrożony system szybko się zestarzeje, wdrożone raz procesy nie będą mogły być łatwo edytowalne, a nowe rozwiązanie IT będzie wiązało się z kolejną wielką inwestycją. 

Czy platformy low code, zmniejszą zapotrzebowanie na programistów?

Absolutnie nie. Popyt na programistów jest większy niż ich podaż na rynku pracy. Platformy low code zostały stworzone, aby ułatwić i przyspieszyć ich pracę oraz zminimalizować często nudne i powtarzalne dla nich zadania. 

Poza tym nie wszystkie rozwiązania IT mogą być stworzone za pomocą low code, co oznacza, że zapotrzebowanie na programowanie zawsze będzie istniało przy bardziej zaawansowanych rozwiązaniach. Według grupy badawczej 451 Advisory platformy low code i no-code zwiększają efektywność programisty o 50-90%. Programista zyskuje czas, który może wykorzystać na wykluczenie popełnienia błędu i skupienie się na kolejnych zadaniach. Na przykład, szkolenie użytkowników systemu, niebędących programistami. Dzięki low code nawet oni będą w stanie tworzyć własne procesy.  Zaoszczędzony czas można również wykorzystać na kontrolę bezpieczeństwa systemu i danych objętych procesami. Kolejną zaletą DAP jest to, że korzystając z jednej platformy w obrębie całego przedsiębiorstwa, łatwiej jest ją dopasować i kontrolować pod względem zabezpieczeń.

JobRouter jako DAP i narzędzie low code

JobRouter to platforma, za pomocą której możliwa jest automatyzacja procesów w całym przedsiębiorstwu, zarówno wewnętrznych, jak i tych, w którym uczestniczą podmioty zewnętrzne. Z początku personalizowana pod specyfikę firmy klienta, pozostawia bardzo duże pole manewru w tworzeniu własnych procesów i aplikacji.

JobRouter odpowiada na zapotrzebowania rynku i pozwala na tworzenie rozwiązań od zera przez użytkowników biznesowych bez potrzeby programowania, ale również na skorzystanie z gotowych szablonów procesów i dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb organizacji. Jest to bardzo elastyczne rozwiązanie, które pozwala na obniżenie kosztów automatyzacji przedsiębiorstwa oraz oszczędność czasu związaną z tradycyjną automatyzacją procesów od podstaw. Wybierając JobRouter, klient otrzymuje możliwość przeszkolenia pracowników w zakresie tworzenia własnych procesów, dzięki czemu nawet użytkownicy bez umiejętności programowania mogą budować i testować własne procesy.

OSTATNIE WPISY

E-Doręczenia

E-doręczenia to kolejny projekt, który popchnie Polskę na drodze digitalizacji administracji publicznej. Rząd w tej chwili pracuje nad stworzeniem standardu doręczeń elektronicznych i planuje wdrożyć je w życie jeszcze w tym roku. O co dokładnie chodzi? Do tej pory komunikacja z organami administracyjnymi oznaczała wymianę listów poleconych oraz wizyty w urzędach. Nowy projekt ma na […]


Krajowy System e-Faktur – zbliża się cyfrowa rewolucja dla firm

1 października 2021 wejdą w życie istotne zmiany w zakresie e-usług administracji. Zmiany mają na celu ułatwić i przyspieszyć rozliczenia między firmami oraz identyfikację oszustw podatkowych przez nasz rząd. Plan zakłada uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który posłuży podatnikom do wystawiania, otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych. Definicją faktury ustrukturyzowanej jest faktura o ujednoliconym wzorze wystawiona […]


Czym są platformy low code i z czego wynika ich popularność?

Low code odnosi się do techniki tworzenia aplikacji biznesowych, bez konieczności programowania ich od podstaw. Jest to odpowiedź na zwiększające się diametralnie potrzeby dzisiejszego świata przy jednoczesnym deficycie programistów. Low code pozwala tworzyć aplikacje i inne rozwiązania programistyczne za pomocą wcześniej skonstruowanych modeli, szablonów, oraz grafik, odpowiadającym krokom w procesach, które są w większości “wyklikiwane”, […]


Elektroniczne podpisywanie dokumentów

Podpis elektroniczny w JobRouter W dzisiejszych czasach i aktualnych warunkach pracy wielu firm, podpisywanie dokumentów w sposób elektroniczny jest znacznym udogodnieniem dla obu zaangażowanych stron.  Podpisywanie dokumentów w sposób elektroniczny jest uregulowane prawnie przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej w rozporządzeniu eIDAS. Zgodnie z rozporządzeniem eIDAS podpisem elektronicznym są dane elektroniczne powiązane i połączone […]


Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o