OCR faktur – IDR

Invoice Data Recognition to system służący do automatyzacji pozyskiwania i przypisywania danych z obrazów faktur, tzw. OCR faktur.

Celem wdrożenia systemu jest wyeliminowanie procesu ręcznego przepisywania danych z faktur do systemu księgowego lub workflow. Bez względu na to czy odbywa się to w sekretariacie czy w księgowości jest to proces, który generuje koszt w postaci czasu pracowników. Gdy ilość faktur osiąga kilkaset sztuk miesięcznie, koszt zaczyna być odczuwalny dla całej organizacji.

Wykorzystując technologię rozpoznawania pisma OCR w połączeniu z inteligentnymi algorytmami przypisania danych koszty te mogą zostać zredukowane do minimum.

JAK DZIAŁA OCR FAKTUR?

 • Silnik OCR (Optical Character Recognition) zamienia obraz (z pików PDF lub skanów) na tekst za pomocą technologii optycznego rozpoznawania znaków.
 • Sama zamiana jednak jest dopiero pierwszym krokiem. Dane będą musiały zostać przeniesione do systemu księgowego lub systemu obiegu faktur w odpowiednie pola.
 • Algorytmy zaszyte w systemie IDR wśród rozpoznanych treści poszukują wyrażeń kluczowych i kontekstowych w zeskanowanym pliku, takich jak NIP, Nr Faktury, kwoty netto, brutto, numery pozycji czy daty.
 • Następnie lokalizują względem nich poszukiwane informacje. Treści zlokalizowane wokół wyrażeń kluczowych zyskują najwyższy wskaźnik prawdopodobieństwa poprawności.
 • Każda rozczytana faktura buduje mapę prawdopodobieństwa znalezienia danych, to znaczy – rozpoznając jedną informację, jak
  np. NIP kontrahenta, system pamięta, gdzie na fakturze mieści się
  adres kontrahenta o tym samym numerze NIP. Dzięki temu proces
  z czasem przebiega szybciej i jest coraz dokładniejszy.
 • W przypadku nieczytelnych wyrażeń kluczowych IDR korzysta z historycznych map starając się mimo wszystko wyeliminować konieczność ręcznego przepisywania danych
 • Dzięki integracji z dowolnym systemem ERP system IDR sięga do bazy kontrahentów, aby pozyskać ewentualne braki w danych.
 • Dane pobrane z bazy kontrahentów lub zamówień mogą zostać użyte do weryfikacji danych dotyczących płatności detektując ewentualne zmiany.
 • Wszystkie poprzedzające operacje dzieją się automatycznie. Dopiero na tym etapie użytkownik otrzymuje zadanie weryfikacji.
 • Użytkownik otrzymuje zaprojektowany przez administratora formularz, w którym system uzupełnia dane według najwyższego prawdopodobieństwa zgodności. Zadaniem uzytkownika jest weryfikacja danych i zatwierdzenie ich
 • Ewentualne braki w rozpoznanych danych użytkownik wskazuje prostym i intuicyjnym mechanizmem, wybierając pole do uzupełnienia i wskazując dane bezpośrednio na fakturze.

FILMIK INSTRUKTAŻOWY – JAK DZIAŁA LASSO OCR?

KORZYŚCI OCR

Połączenie OCR faktur, jako modułu IDR z systemem JobRouter otwiera nowe możliwości zarządzania przepływem informacji:

 • Elektroniczny obieg dokumentów – dzięki zamianie papieru na dane systemowe procesy akceptacji mogą odbywać się elektronicznie w obrębie systemu workflow. Papier nie krąży po organizacji, a akceptację dokumentów elektronicznych czy poszczególnych pozycji faktur mogą odbywać się równolegle co przyspiesza księgowanie faktur.
 • Proces akceptacji kosztów – automatyzacja przypisania ścieżki akceptacji dokumentu na podstawie danych zawartych w dokumencie oraz bazie zamówień
 • Raportowanie – rozszerzone raporty finansowe generowane w czasie rzeczywistym – połączenie danych z systemu księgowego z danymi z procesu akceptacji daje obraz płynności obejmujący również koszty jeszcze nie zaksięgowane.

Dodatkowo IDR jest certyfikowanym modułem JobRouter, wdrażanym w przedsiębiorstwach na całym świecie.

Więcej o korzyściach OCR i wykorzystaniu tej technologii w procesie obiegu faktur dowiesz się tutaj.

Umów się na bezpłatną prezentację i analizę potrzeb.
Dowiedz się więcej :
Workflow, System BPM
Jak zwiększyć efektywność firmy?
Obieg Dokumentów w Firmie
Jaki system wybrać?
Obieg Faktur
Jak zautomatyzować obsługę faktur kosztowych?
Invoice Data Recognition
Wykorzystanie technologi OCR. Uczący się system do rozczytywania faktur.
Anonimizacja Dokumentów
Automatyzacja anonimizacji i wymazywania danych wrażliwychCzym jeszcze się zajmujemy?
Systemy IT
Zleć stworzenie systemu stworzonego na miarę indywidualnych potrzeb
Strony WWW
Przekaż stworzenie strony www w ręce ekspertów
Aplikacje Mobilne
Udostępnij swoje usług lub produky większej liczbie klientów

Możliwość komentowania jest wyłączona.