Co to jest Low-Code?

digitalizacja low-code

Low-code to pojęcie oficjalnie przyjęte przez grupę badawczą Forrester w 2014 roku. Low-code określa się technikę programowania z wykorzystaniem małej ilości kodu, do którego nie jest wymagana zaawansowana wiedza z zakresu języków programowania.
W rezultacie użytkownicy low-code mogą tworzyć procesy i aplikacje, bez pomocy ekspertów w zakresie programowania.

Charakterystyka low code

Metoda low-code jest używana  na specjalnie do tego stworzonych platformach. Takie platformy, charakteryzują się następującymi funkcjami.

– Modelowanie graficzne procesów

Platformy low-code pozwalają na modelowanie procesów biznesowych, tak zwanych procesów workflow za pomocą grafik reprezentujących kroki procesu. Taka forma wizualizacji procesu jest znacznie prostsza niż pisanie kilku stron kodu. Dodatkowo graficzna wizualizacja jest zdecydowanie bardziej zrozumiała dla osób trzecich.

– Integracja z bazami danych

Platformy low code przesyłają informacje za pomocą relacyjnych baz danych oraz zapytań SQL. Co więcej, dane z interfejsów zewnętrznego oprogramowania są automatycznie przesyłane do platformy low code.

– Łatwiejsze zarządzanie projektami

Funkcje, jakie oferują platformy low code, zmniejszają ryzyko wystąpienia potencjalnych problemów w zakresie tworzenia, konserwacji i modyfikacji procesów. Rozwinięte platformy oferują również wiele intuicyjnych narzędzi ułatwiających zarządzanie procesami i ich skalowanie.

Rynek low code jest już dojrzały i cały czas rośnie w swojej popularności. Charakteryzuje się wzrastającym obrotem handlowym, wysokim wzrostem i coraz większym uznaniem wśród przedsiębiorstw. W 2017 roku grupa badawcza Forrester wymieniła 67 głównych dostawców systemów low code. Liczba firm oferujących takie rozwiązania jest jednak wyższa, lecz większość dostawców jest zbyt mała, aby znajdować się na liście.

Popularność rozwiązań low-code

 Dlaczego low code staje się tak popularne?

  • Cyfryzacja gospodarki wymaga od firm elastyczności i gotowości na rozwój. Low code to coraz bardziej popularny trend, który przynosi firmom wiele korzyści.
  • Aby procesy pozostawały konkurencyjne, powinny być tworzone szybko i łatwo dopasowywane do zmieniających się warunków biznesowych. Dzięki swojej intuicyjności low code pozwala na łatwe modelowanie nowych procesów i wprowadzanie zmian do już istniejących.
  • Na rynku brakuje wykwalifikowanych specjalistów w zakresie programowania, którzy mogą sprawnie programować i edytować procesy od podstaw.

Według badania przeprowadzonego przez Forrester (2019) niemalże 20% z 2,438 europejskich i amerykańskich ankietowanych developerów IT, zapowiedziało, że planuje wdrożenie platformy low-code w firmie, w której pracuje. Kolejne 20% już korzysta z takiej platformy. Natomiast 60% wciąż pozostaje sceptyczna.

Dlaczego? Być może wciąż nie przedstawiono im wszystkich zalet low code. Zatem postaramy się to zmienić. 

Oczekiwania wobec firm

Nowoczesne przedsiębiorstwa stoją przed wciąż rosnącą listą wyzwań.
Od firm oczekuje się, aby:

  • były gotowe wprowadzić zmiany w swój model biznesowy, w zależności od obecnego klimatu gospodarczego. 
  • tworzyły produkty i serwisy, które są kompatybilne z najnowszymi technologiami.
  • szybko odpowiadały na zmieniające się potrzeby klientów.
  • uefektywniały procesy, dodając komfort pracy pracownikom
  • szybko wdrażały nowo stworzone procesy
  • miały ustrukturyzowany dostęp do danych i dokumentów

Platformy low-code mają największy wpływ na funkcjonowanie średnich i dużych przedsiębiorstw. Firm, w których często tworzy się nowe lub modyfikuje istniejące procesy w celu ich uefektywnienia. Zwłaszcza firm, w których czasami brakuje managerów, wdrażanie nowych procesów trwa zbyt długo, a wprowadzane rozwiązania nie są ze sobą bezpośrednio połączone. Low code usprawnia pracę zespołową, integruje procesy i sprawia, że zadania zostają zakończone szybciej i sprawniej.

Jak wybrać platformę low-code?

Wybierając platformę low code, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

  • Czy platforma, którą jesteśmy zainteresowani posiada wszystkie cechy i możliwość integracji, które są nam potrzebne do pracy?
  • Czym firma dostarczająca rozwiązanie low-code oferuje support dla swoich klientów po wdrożeniu systemu? Czy dostawca rozwija platformę?
  • Czy możliwe jest stworzenie wszystkich wymaganych aplikacji i procesów za pomocą platformy? Czy platforma jest elastyczna i będzie pozwalała na ich rozwój wraz z rozwojem firmy?

Platforma low-code jest rozwiązaniem, po które sięgają przedsiębiorcy, myśląc o obecnym i przyszłym rozwoju firmy. Dlatego tak ważne jest odpowiedzenie sobie na powyższe pytania.

Low-code ma nie tylko spełniać obecne wymogi przedsiębiorstwa, ale być gotowym na wszelkie modyfikacje w przyszłym rozwoju. Platformy low-code powinny być uniwersalne i spełniać swoją funkcję w każdej branży. 

JobRouter jako platforma low-code

JobRouter to system workflow istniejący od 2003 roku, wraz z rozwojem został nazwany platformą low-code. JobRouter pomaga firmom optymalizować ich workflow, sprawnie zarządzać danymi i dokumentami, oraz automatyzować procesy wewnętrzne i zewnętrzne.

JobRouter jest podzielony na moduły, które łączą się, tworząc środowisko pracy dopasowane do każdej branży i wymagań firmy. Funkcje JobRouter są również dopasowywane do indywidualnych potrzeb firmy i w każdym momencie mogą zostać poszerzone o dodatkowe możliwości.
Programowanie low-code w JobRouter jest proste, intuicyjne i przede wszystkim elastyczne.

Zalety platformy low-code JobRouter

  • Łatwe w nauce tworzenie i edytowanie procesów

Modelowanie procesów z pomocą intuicyjnego interfejsu, jest bardzo proste. Dodatkowo w JobRouter istnieje możliwość zapisania szablonów procesów, które można wykorzystywać i modyfikować w przyszłości.

  • Oszczędność czasu

Brak potrzeby pisania kodu, czy nawet jego poprawiania i późniejszego testowania aplikacji wpływa na ogromną oszczędność czasu pracy specjalisty.

  • Brak potrzeby umiejętności zaawansowanego programowania

Każdy pracownik może być przeszkolony z zakresu tworzenia i edytowania procesów. Dzięki czemu, pracownicy nie muszą prosić programisty o znalezienie czasu, aby wprowadzić zmiany w procesie.

  • Obniżenie kosztów

Programiści to wysoki wydatek dla firmy. Ich nakład pracy może zostać zmniejszony dzięki wprowadzeniu rozwiązań low-code.

Aby dowiedzieć się więcej o Systemie JobRouter zapraszamy tutaj, zachęcamy również do bezpośredniego kontaktu z nami biuro@e-msi.pl

Error: Contact form not found.





    Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji w polityce prywatności.


    *Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

      Opisz procesy, które chcesz zdigitalizować.







      Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji: https://e-msi.pl/polityka-prywatnosci


      * Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

      Error: Contact form not found.





        Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji w polityce prywatności.


        *Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

          Opisz procesy, które chcesz zdigitalizować.







          Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez e-MSI Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS 0000387940, w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Więcej informacji: https://e-msi.pl/polityka-prywatnosci


          * Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe